Mlsní jako koza

Mlsní jako koza

Ačkoli se kozy do naší krajiny vrací jen pozvolna, bývaly tu dlouhá tisíciletí. Koza jako jeden z nejstarších domestikantů je úzce propojená s lidskou kulturou a jejími mýty a obrazotvorností. K prvním domestikacím vůbec došlo nejspíše na Blízkém východě před asi deseti tisíci lety, koza tu krom obživy plnila v jistých časech i roli posvátného obětního zvířete. Neštítil se jí ještě ani starozákonní Bůh. Její postavení se po příchodu do Středozemí změnila v symbol vilnosti v podobě Pana, faunů a satyrů. Není divu, že se nakonec její reputace, jak už to v lidském světě bývá, zvrhla ve svůj naprostý opak jako spodobení ďábla, čertů. Středověká pověra praví, že kozy šeptají svatým do ucha oplzlé řečičky.

 

Je dobré vědět, že koza je přežvýkavec, a nejen kráva má čtyři žaludky. Koza je blízce příbuzná s ovcí, ovšem na rozdíl od ní nespase jen trávu, ale i malé stromky, keříky a vůbec všechno rostlinstvo, co jí přijde pod tlamu. Takže s tou její mlsností to bude asi jako u nás. Až budete někdy ve Středomoří, rozhlédněte se po kopcích a položte si otázku, proč je tam tak málo stromů a sem tam křovíčko. Tušíte správně, nejen člověk radikálně proměňuje krajinu kolem sebe. Zdivočelé kozy dovezené na Galapágy zatočily s místním ekosystémem natolik, že se jich místní rozhodli zbavit definitivně. My bychom u nás naopak měli kozy zase uvítat, protože diverzitě rostlin pastvou jen přidají.

 

Kozy nám jsou k užitku mnoha způsoby. Bůh Thor, jehož povoz byl prý tažen dvěma kozami, je každý večer v táboře snědl a nechal jen kosti, ty zabalil a ráno z nich opět byly kozy. Nicméně kozy nám nejsou ku prospěchu jen tak, něco je to stojí, a jsou nám navíc ve svém poživačném pasení se dost podobné. Je myslím dobré na to pamatovat, když si pochutnáváme na tom, čím nás podarovaly.

A jak vlastně dělá koza? Názory se na to různí od prostého „Mé“ přes „Ná“ až po „Bá“. Zkuste se zaposlouchat sami, co uslyšíte. A až se zase někdy dostanete do sporu, jak dělá koza, řekněte si, jak byste asi odpověděli na otázku, jak dělá člověk.

 

A pokud si teď narychlo nemůžete vybavit, jak koza vypadá, nebo jste už dlouho žádnou neviděli, není nic snazšího než se na ně zajet podívat. Na Čapím hnízdě bude asi zavřeno, tak raději navštivte Dvůr Krasíkov . http://dvur-krasikov.cz/

 

Top