Máte rádi wasabi ?

Máte rádi wasabi ?

Wasabi, známé také jako japonský křen, je rostlina z čeledě brukvovitých. Pravděpodobně většina z nás ochutnala wasabi hlavně jako přílohu k sushi. Wasabi chutná trochu  hořce a je lehce pálivé, takže dokonale podtrhne chuť sushi rýže. Možná budete trochu překvapeni, ale wasabi není křen ve správném smyslu slova. Wasabi má však společné s křenem hlavně účinnou skupinu látek isothiokyanátů.To je důvod, proč zažíváme stejné pocity jako při konzumaci křenu.

Wasabi pochází z Japonska, kde se pěstuje celá staletí. Jako každá rostlina s bohatou historií, tak i wasabi má legendu, která doprovazí první zmínky o jeho pěstování.

Původ wasabi doprovází legenda o rolníkovi,který rostlinu pěstoval a udatném válečníkovi Iejasu Tokugawovi. Ten se později stal šogúnem a wasabi ho očarovalo natolik, že jej prohlásil za poklad, který se směl pěstovat jen v několika provinciích.

V přírodě se wasabi vyskytuje u břehů japonských horských řek. Spojení konzumace sirových ryb a pokrmu s wasabi měla a má své opodstatnění i dnes. Wasabi je přirodní antibiotikum a má antimykotické účinky. Zárověň zlepšuje trávení a má dobré detoxikační vlastnosti. 

Wasabi je náročné na pěstování hlavně z důvodu náchylnosti na teplotní výkyvy. Zároveň roste velmi pomalu a její ideální velikosti se dosahuje až po dvou až třech letech.

Co takhle MeerSabi ? 

Jako milovníci skutečného wasabi, které je v čerstvé podobě velmi drahé, hledali ve Spirit of Spise nějakou alternativu, která by byla jeho hrdým konkurentem. Nechtěli výrobek s „umělohmotnými“ přísadami, prostě skutečnou přírodní alternativu. Vůbec to nebylo lehké, ale nakonec uspěli a světlo světa spatřilo MeerSabi.

MeerSabi vypadá nenápadně - trochu bledé až bezbarvé ... k životu ho ale probudí smíchání s malým množstvím vody. V tu chvíli začne k nosu stoupat štiplavá vůně křenu a špenát dodá směsi trochu barvy. 

Nejlépe se dá použít na sushi či uzené ryby. Vhodné je i pro krémové omáčky na rybí maso, dušené i vařené hovězí maso a vejce v hořčičné omáčce.

 

Top